Стагнація ринку праці у Рівненській області: цифри і факти

На одне робоче місце на Рівненщині претендують 11 безробітних.

Таку офіційну інформацію оприлюднило Головне управління статистики в Рівненській області, пише сайт РІВНЕ-ROWNE з посиланням на ІНФОРМАТОР.

Кількість зареєстрованих безробітних на кінець серпня 2016 року становила 14,5 тисяч осіб. Рівень зареєстрованого безробіття в цілому по області на кінець серпня 2016 року склав 2,0% середньорічної чисельності населення працездатного віку.

Річ у тім, що вже багато років в області продовжується закриття промислових підприємств. А ті, що існують, суттєво скорочують чисельність працюючих. Ця ситуація виникла не вчора. Фактично, станом на 1990 рік на Рівненщині працювала величезна кількість промислових підприємств різного профілю. Тільки в обласному центрі було 7 підприємств, чисельність робітників становила понад 3 тисячі чоловік на кожному.

Процес їх зникнення розтягнувся в часі і сьогодні, з усіх велетнів індустрії Рівного, вцілів лише «РівнеАЗОТ», на якому працює близько 4 тисяч людей.

В області, з великих підприємств, є лише два – той самий «РівнеАЗОТ» та Рівненська атомна електростанція. Можна сказати, що велика індустрія в області зникла. Можливо, це не так вже і погано, враховуючи те, що колишні радянські промислові велетні були розраховані на ринки Росії та інших союзних республік.

Погано інше – замість промислових гігантів не з’явилися нові підприємства. До того ж, одночасно з великими підприємствами, зникли і сотні маленьких виробництв – в першу чергу харчові та переробні фабрики. Вони були розташовані в районних центрах та невеличких містах, їх втрата дуже сильно змінила не тільки економічну, а й демографічну ситуацію в цих населених пунктах.

Згідно з даними Головного управління статистики, фінансовий результат (сальдо) великих та середніх підприємств до оподаткування (крім банків і бюджетних установ) за січень–червень 2016 року був негативним і становив 131,4 мільйонів гривень збитків.

У січні–липні 2016 року експорт товарів становив 162,0 мільйонів доларів США, імпорт – 122,2 мільйони доларів. Порівняно з січнем–липнем 2015 року експорт скоротився на 32,9%, імпорт збільшився на  13,5%. Індекс споживчих цін у серпні 2016 року порівняно з попереднім місяцем становив 99,9%, а з початку року – 105,4%.

Обіг роздрібної торгівлі (до якого включено роздрібний товарооборот підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках та фізичними особами-підприємцями) становив 16185,6 мільйонів гривень. У структурі обігу роздрібної торгівлі на організовані та неформальні ринки припадало 40,2%.

1

Відсутність роботи змусила сотні тисяч молодих людей відправлятися на пошуки заробітку. Хтось поїхав до столиці та міст-мільйонників, але більшість відправилися за кордон.

У січні–липні 2016 року у 9 районах області зафіксовано міграційний приріст населення, а в містах Рівне, Дубно, Вараш, Острог, Березнівському, Зарічненському, Корецькому, Костопільському, Млинівському, Острозькому та Рокитнівському районах – міграційне скорочення.

1Гранично точної статистики цих міграційних процесів немає. Річ у тім, що більшість тих, хто виїхав за кордон, працюють нелегально, або ж напівлегально і, зрозуміло, ніде не реєструються. Однак, навіть такі процеси не призвели до дефіциту кадрів в області.

Можливість працевлаштування за кордоном завжди вимагала від охочих часу та грошей. Якщо з першим у місцевих безробітних усе було гаразд, то грошей на візи, квитки, та на перші дні проживання на новому місці вистачало далеко не всім. Тому безробіття в області завжди було значним.

Сьогодні ситуація із працевлаштуванням погіршилася. Середній рівень оплати праці в області нижчий, ніж в цілому по Україні, і за офіційними даними становив в серпні цього року 4435 гривень. Іще у липні середня номінальна заробітна плата штатного
працівника підприємств становила 4575 гривень. При цьому рівень мінімальної заробітної плати в Україні становить 1450 грн.

1
Перша колонка – інформація за січень-серпень 2016 року.

Однак, навіть ця цифра є завищеною, бо враховує лише зарплатню штатних працівників. Далеко не усі працівники в області отримують повну ставку.

Що ж стосується рівня допомоги держави безробітним, то вона лише трохи вища за рівень середньої зарплати – 1537 гривень на місяць. Зрозуміло, що прожити на таку суму сьогодні неможливо. Очевидно, значна кількість рівнян та мешканців області користуються субсидіями.

У січні–серпні 2016 року субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг було призначено для 124 тисяч домогосподарств. Крім того, 20,4 тисячам домогосподарств було призначено субсидії готівкою на відшкодування витрат для придбання скрапленого газу, твердого і рідкого пічного побутового палива.

Сума нарахованих субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у січні–серпні 2016 року становила 1308,7 мільйонів гривень. Також було перераховано організаціям, що надають населенню житлово-комунальні послуги, включаючи погашення заборгованості попередніх періодів, 565,0 мільйонів гривень (43,2%).

У січні–серпні 2016 року загальна сума субсидій готівкою, отриманих
домогосподарствами на відшкодування витрат для придбання скрапленого
газу, твердого і рідкого пічного побутового палива становила 35,9 мільйонів гривень.

В аналогічній до рівненської ситуації економічної стагнації та безробіття перебувають усі невеликі аграрні області. Створювати нові підприємства у провінційному податковому та адміністративному кліматі не вигідно, та й місцевий бізнес не має на це достатніх коштів, а іноземні інвестори не поспішають вкладати свої долари та євро в українську економіку.

Нагадаємо, раніше віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко заявив, що в Україні налічується близько 1,8 мільйонів безробітних. Політик додав, що Кабінет міністрів у вересні поточного року має намір внести до Верховної Ради законопроекти щодо реформування Державної служби зайнятості. За словами Розенка, роботодавці мають побачити у Службі зайнятості надійного партнера, який гарантує підбір кваліфікованих кадрів.