Трансформаторна будка у Вараші стала фотозоною

P70724-141243Перетворили огрядну електропідстанцію у барвистий творчий арт-обєкт місцеві діти. Тепер замість сірої споруди з невдалими спробами несанкціонованих графіті на майданчику поміж дитсадком та школою красується сюжетна композиція на чотири боки, біля якої раз по раз зупиняються жителі, аби сфотографуватися.

Повідомляє сайт ПРО ВАРАШ з посиланням на polissya.net.

Над перевтіленням нині працює багато людей, в основному – діти різного віку, а ввечері долучаються дорослі. Така добра ініціатива належить активним школярам Вараша, які, за їх словами, просто не можуть сидіти і не робити чогось корисного.

–          У нашому місті є група активних і небайдужих до міста дітей. Ми давно хотіли щось розмалювати. Ідея прийшла вночі, коли ми спілкувались з другом, який і сказав: «Давай щось будемо вже робити». А зранку ми вже цілою командою прийшли до Юлії Денеги – нашого друга, порадника, і поділилися ідеєю, – каже Олексій Гетманов, один із ініціаторів креативу.

Далі ж – завертілось. З допомогою дорослих діти звернулися до керівника МЕМу з проханням дозволити розмалювати електропідстанцію. Яким же було їх здивування, коли у відповідь вони почули єдине – «добро». Тож ініціативна команда продовжила рух – про свій задум діти повідомили підприємців міста, які згодом і допомогли з матеріалами та усілякою підтримкою. Бо ж задум – задумом, а щоб втілити в життя ідею, потрібні якісь ресурси. Так, КТС надав дітям в користування систему віртуальної реальності, яку ті встановили на території кафе «М.О. RS» і пропонували всім охочим скористатися нею, натомість очікуючи благодійного внеску у кілька гривень. Магазини «Керамбуд» та «Магніт», комунальні підприємства МЕМ, «Житлокомунсервіс» та «Благоустрій» допомогли з фарбами та інструментами, «Імбекс» – з рукавицями, хтось із підприємців на ринку поділився аерозольними фарбами.

–          Що цікаво, що люди вірили нам на слово. Не питали наші прізвища, а лише імена і для чого нам все це потрібно, – емоційно розповідає Олексій Гетманов. – Ми не давали жодних розписок, а просто розповідали про нашу ідею.  

І ось діти працюють над арт-проектом вже понад тиждень. Загальна площа стін, які перетворюють у мистецький об’єкт, становить 140 м. кв. Вже використали близько 80 літрів фарби, малюють з 10 ранку і до пізнього вечора. Говорять, що не очікували, що так багато людей долучиться до такої ініціативи, бо ж спочатку до справи взялося 15 осіб, зараз же трудяться близько 50, не враховуючи усіх тих, хто бере участь у корисній справі дотично – допомагаючи матеріалами, коштами, смаколиками для дітей та добрим словом. Біжать відразу після роботи допомагати дітям і батьки, і учасники мистецького об’єднання «Творча Кузня», рідна для багатьох активістів школа №1 забезпечує водою та крейдою, а у дитсадочку поряд дітей частують смачним чаєм з печивом. Як кажуть активісти, зацікавився процесом і відділ культури, тож хочуть просити творчої допомоги з реалізації подібного проекту згодом.

Можливо, на перший погляд видається, що справа проста: прийшов, взяв фарбу, розмалював – і вуаля! Проте стіни електропідстанції були не просто сірі, а в деяких місцях обдерті та обмальовані страхітливими графіті, які точно не додавали привабливості. Тож дітям довелося трохи пошпаклювати (долучилися і небайдужі робітники МЕМу, які щоранку привозили для робіт спеціальну металеву конструкцію), вирівняти стіни, позафарбовувати те, що було, і лиш потім братися до сюжетного перевтілення.

А сюжет створили алегоричний. Як пояснили ініціатори проекту, у процесі роботи він змінювався декілька разів – бо скільки людей, стільки думок, тож в результаті ніхто точно не знав, що вийде.

–          Кожен вечір я робила малюнок наступної стіни на альбомному листі простим олівцем, а вранці погоджувала його з дітьми. І далі підказувала, де що намалювати. До речі, практичні  аерозольніі фарби купували за свої кошти чи за кошти благодійників, – коментує Юлія Денега.

Погодились на тому, що кожна стіна відображатиме пору доби – ранок, день, вечір і ніч. Вважаючи на такий добрий старт і стільки однодумців та людей міста, що підтримали дитячу ідею, команда юних активістів вирішила відобразити в сюжеті силуети тих, хто може змінити світ – дітей. Тож на першій стіні зображено силуети дітей, що випускають метеликів –  відкривають сіру буденність і випускають у світ зміни. На наступній стіні з допомогою метеликів місто стає різнобарвним. На третій метелики, зробивши якісні зміни, знову акумулюються у веселці в руках дитини. Там є ще і коти, які споглядають захід сонця, і павук з павутинкою, де лишаються усі проблеми. Четверта ж стіна починається з відкритої книги. Як пояснили діти, усі вони погоджуються із тим, що ті люди, які читають, колись будуть керувати тими, хто дивиться телевізор. Тому і бажають, щоби з книгами було усе місто.

–          Ми допрацюємо – ось побачите, там ще завдяки спеціальній фарбі світитимуться вікна ввечері й очі в котів. Буде цікаво! Дехто, звичайно, каже, що то небезпека – привертати увагу малечі до обєктів такого типу. Та працівників МЕМу ми запитували – все запломбовано, зачинено на замки і безпечно. Та й діткам ми пояснюємо все. Тож дякуємо усім, хто працював з нами – батькам, дітям, випадковим перехожим, невідомим для нас людям, які допомагали, усім нашим спонсорам. І ми ще раз звертаємось до усіх: давайте разом змінювати щось! – закликає команда юних активістів.

Неочікувано МЕМівський арт-об’єкт став місцем об’єднання: дорослих і дітей, знайомих і незнайомих, творчих і не дуже. Якісь дуже теплі історії постійно відбуваються біля новоспеченої фотозони: то зовсім незнайомі люди приносять для дітей пакети з печивом і гроші на матеріали, то маленька дівчинка з будинку навпроти приносить активістам свіжоспечений запашний пиріг, то батьки зовсім маленьких дітей приводять і просять, аби їх дитя зробило кілька мазків у майбутньому сюжеті. Тут лунає багато «дякую» і «спасибі», чути дитячий сміх упереміш з натхненними підбадьорюючими діалогами. Не відомо, куди так швидко дівається час, вода і фарба, проте це для дітей – дрібниці. Головне – що їх хорошій ініціативі повірили, вони ж – запалились і зробили.